Часті питання у спілкуванні з поліцією

5 лютого 2017

Спілкування з поліцейськими

Як представляються патрульні поліцейські?

Звертаючись до вас, або у разі вашого звернення, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вашу вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з інформацією в ньому, не випускаючи його з рук.

 

Як поводитись, якщо патрульний поліцейський зупинив ваш автомобіль через порушення?

 • Залишайтеся в автомобілі, допоки поліцейський не попросить вас вийти.

 • Вислухайте поліцейського і уточніть усі незрозумілі для вас моменти. Ви завжди маєте право висловити свою думку, обґрунтовано не погодитися з поліцейським, однак сперечатися з ним не варто. Ви маєте право оскаржити дії поліцейського потому, у визначений законом термін.  Пам’ятайте, що незнання законів не звільняє вас від відповідальності.

 • Виконуйте законні вимоги поліцейського. Не провокуйте конфлікт і не чиніть опору. Не забувайте, що поліцейські готові до рішучих дій.

 • Пам’ятайте, що ваші права не є абсолютними відносно прав інших громадян та інтересів суспільства, як і те, що правопорушення інших водіїв не виправдовують ваше.

Співпраця і діалог з поліцейським — запорука швидкого і позитивного вирішення ситуації.

 

Коли патрульний має право стріляти?

Закон «Про Національну поліцію» дозволяє поліцейським застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження про необхідність припинення протиправних дій і повідомлення про намір застосувати зброю у таких випадках:

 • для відбиття нападу на поліцейського або членів його сім’ї, у випадку загрози їхньому життю чи здоров’ю;

 • для захисту осіб від нападу, що загрожує їхньому життю чи здоров’ю;

 • для звільнення заручників або осіб, яких незаконно позбавлено волі;

 • для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежитлові приміщення, а також звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення;

 • для затримання особи, яку застали під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти;

 • для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей та/або поліцейського;

 • для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю людей та/або поліцейського.

Однак є ситуації, коли поліцейським дозволяється застосовувати вогнепальну зброю навіть без попередження:

 • при спробі особи, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизитися до нього, скоротивши визначену ним відстань, чи доторкнутися до зброї;

 • у разі збройного нападу, а також у разі раптового нападу із застосуванням бойової техніки, транспортних засобів або інших засобів, що загрожують життю чи здоров’ю людей;

 • якщо особа, затримана або заарештована за вчинення особливо тяжкого чи тяжкого злочину, втікає із застосуванням транспортного засобу;

 • якщо особа чинить збройний опір;

 • для припинення спроби заволодіти вогнепальною зброєю.

Окрім того, поліцейський може використати вогнепальну зброю для подання сигналу тривоги, виклику допоміжних сил або для знешкодження тварини, яка загрожує життю чи здоров’ю поліцейського та інших осіб.

Де я можу залишити скаргу чи подяку щодо роботи патрульних поліцейських?

Ми приймаємо усі ваші зауваження, скарги, подяки й поради. Ви можете зареєструвати їх, зателефонувавши на гарячу лінію патрульної поліції за номером (044) 254-94-88, надіслати на електронну адресу public@patrol.police.gov.ua або звичайною поштою до відповідного Управління патрульної поліції, адресу якого можна знайти у Контактах.


 

Паркування і евакуація 

За яких обставин патрульні поліцейські евакуюють авто?

Якщо патрульні поліцейські виявляють автомобіль, який здійснює рух зупинку чи стоянку з порушенням ПДР та суттєво перешкоджає дорожньому руху, вони повинні здійснити його тимчасове затримання — викликати евакуатор і відправити такий автомобіль на штрафмайданчик.

Коли припарковане з порушенням авто можуть не забрати на штрафмайданчик?

У випадках, коли водій присутній на місці події, евакуація автомобіля-порушника не здійснюється. Патрульний поліцейський виписує водієві штраф, після чого той повинен прибрати автомобіль з місця, де паркування, зупинка чи стоянка заборонені.

Якщо ж водій з’являється на місце вже після того, як поліцейський викликав евакуатор, виклик евакуатора відміняється і евакуація не проводиться, навіть якщо евакуатор уже прибув за таким викликом.

Чи чекають патрульні поліцейські, поки водій, що припаркувався з порушенням і покинув свое авто, повернеться до нього?

У патрульних поліцейських дуже щільний графік чергування, вони максимально швидко опрацьовують виклики, тому не мають змоги чекати на водіїв, що порушили правила паркування, зупинки та стоянки.

Як дізнатися, де ваше авто, якщо його немає на місці, де ви його припаркували?

У разі, якщо авто немає на місці, водій повинен зателефонувати на 102 або на гарячу лінію патрульної поліції за номером (044) 254-94-88, щоб перевірити, чи не евакуйовано його автомобіль на штрафмайданчик. Черговий підкаже, куди звертатися далі для складання відповідних адміністративних матеріалів, після чого ви зможете забрати автомобіль зі штрафмайданчика.

Якщо ж машину викрали, слід звернутися до районного управління поліції.


 

Дорожньо-транспортні пригоди 

Як дізнатися, коли і в який суд відправлено адміністративні матеріали справи про ДТП?

Дізнатися інформацію по справі про ДТП можна, зателефонувавши на гарячу лінію патрульної поліції за номером (044) 254-94-88. Зауважте, що звертатися про надання інформації по справі повинен безпосередній учасник відповідного ДТП. Інформацію, що стосується інших учасників пригоди, він отримати не зможе відповідно до закону «Про захист персональних даних». Так само її не нададуть і третім сторонам.

 

Чому так довго готуються довідки Ф2 про обставини ДТП на запити страхових компаній?

Термін видачі патрульною поліцією довідок Ф2 зростає у зв’язку зі збільшенням кількості запитів, що надходять від страхових компаній. Втім, усі вони видаються у визначений термін — до 30 робочих днів.

 

Чи можливе впровадження платних послуг щодо пришвидшеного отримання довідок Ф2 про обставини ДТП?

Ні, на сьогодні це неможливо.

Чи можна поскаржитися на неправильне чи неналежне оформлення ДТП?


 

Відбір до патрульної поліції 

Хто і як може потрапити на службу в патрульну поліцію?

На службу в поліцію можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою.

Ті, хто виявив таке бажання, зобов’язані пройти медичне обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізичне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному нормативними актами МВС.

Прийняття на службу в поліцію проводиться за конкурсом. Інформація про початок конкурсів публікується на офіційних веб-сайтах Національної поліції та патрульної поліції України.

Набір до патрульної поліції здійснюється виключно за результатами проходження конкурсного відбору та навчання. За підсумками проходження всіх етапів конкурсу діє рейтингова система відбору, тобто в першу чергу на службу потрапляють кандидати з найвищими балами. Інші кандидати, які також пройшли конкурс, зараховуються до резерву. Рішення про допущення та проходження кандидатами конкурсного відбору приймає незалежна приймальна комісія.

 

Хто не може бути поліцейським?

Незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки і стану здоров’я на службу в поліцію не можуть бути прийняті:

 • особи, визнані недієздатними або обмежено дієздатними;
 • особи, засуджені за умисне вчинення тяжкого та особливо тяжкого злочину, в тому числі судимість яких погашена чи знята у визначеному законом порядку;
 • особи, які мають непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, крім реабілітованих;
 • особи, щодо яких було припинено кримінальне провадження з нереабілітуючих підстав;
 • особи, до яких були застосовані заходи адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією;
 • особи, що відмовляються від процедури спеціальної перевірки під час прийняття на службу в поліцію або від процедури оформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання ними службових обов’язків потрібен такий допуск;
 • особи, які мають захворювання, що перешкоджають проходженню служби в поліції;
 • особи, що втратили громадянство України та/або мають громадянство (підданство) іноземної держави, або особи без громадянства;
 • особи, які надали завідомо неправдиву інформацію під час прийняття на службу в поліцію;
 • особи, які відмовляються від взяття на себе зобов’язань щодо дотримання визначених законом обмежень та/або від складання Присяги поліцейського;
 • особи, звільнені або які мали бути звільнені з посад на підставі закону «Про очищення влади».

Чого очікувати, якщо за підсумками конкурсного відбору вас зарахували до резерву?

Кандидатів з резерву, як правило, запрошують на службу до патрульної поліції, зокрема на офісні посади за місцем проживання кандидата. Втім, існує можливість проходження служби і в інших містах України, якщо в цьому буде необхідність.

 

Чому ви не отримали запрошення на конкурс до патрульної поліції?

Патрульна поліція не має у своєму розпорядженні такої інформації. Рішення про допущення та проходження кандидатами конкурсного відбору приймає виключно незалежна приймальна комісія, яка формується для проведення конкурсу в кожному місті і є розпорядником відповідної інформації.

← Назад